Kriza energjetike jep efektet e para, Libani zhytet në errësirë

Untitled collage 2021 10 10T091814.879 1100x620

Pjesa më e madhe e Libanit ka mbetur pa energji elektrike, duke e zhytur vendin në errësirë, në mes të krizës së rëndë ekonomike që tashmë është një realitet.

Dy centralet kryesore të prodhimit të energjisë janë mbyllur dhe autoritetet fajësojnë mungesën e lëndës djegëse që përdoret për to, si shkaktare të këtij problemi.

Burime nga qeveria bëjnë me dije se centralet e ndaluan punën të shtunën në mbrëmje dhe mendohet se furnizimi me energji nuk do të rikthehet për disa ditë.

Për 18 muaj me radhë Libani është përballur me një krizë ekonomie dhe mungesë të theksuar të karburantit. Kriza e ka futur më shumë se gjysmën e popullsisë në varfëri dhe ka detyruar qytetarët të dalin në protestë për të kërkuar dorëheqjen e qeverisë.