Opozita çeke fiton zgjedhjet ndaj miliarderit Babis

babis1 1100x620

Çekia duket se do të ketë një drejtim të ri pas zgjedhjeve parlamentare që u mbajtën në vend ditën e shtunë.

Numërimi i votave është drejt fundit dhe rezultatet nxjerrin fitues koalicionin e formuar nga opozita “Bashkimi” ndaj partisë ANO të kryeministrit Andrej Babis, i goditur së fundmi dhe nga skandali i “Pandora Papers”.

Sipas të dhënave, koalicioni opozitar ka fituar 108 mandate në parlamentin me 200 vende dhe kjo iu jep mundësinë dy partive për të formuar qeverinë e re.

Kryeministri Babis u përball me një sërë akuzash në muajt e fundit për mënyrën sesi e përballoi pandeminë dhe rritjen e shpejtë të borxhit kombëtar.

  • LAJMI I FUNDIT | Shqipëri, 12 viktima në 24 orët e fundit, 616 raste
  • LAJMI I FUNDIT | 589 të shëruar në 24 orë, 6289 raste aktive
  • LAJMI I FUNDIT | Po marrin trajtim 148 pacientë, 16 janë në gjendje më të rënduar