Zbulohet baza ku përpunoheshin tonelata kokainë në Belgjikë, mes të arrestuarve shumë shqiptarë

Publikuar më: 27/10/2021, ora 10:12

Zbulohet baza ku përpunoheshin tonelata kokainë në Belgjikë, mes të arrestuarve shumë shqiptarë

Publikuar më: 27/10/2021, ora 10:12

Në një prej operacioneve më të mëdha antidrogë, policia belge arrestoi mbi 60 persona, gjatë 114 kontrolleve, ku u zbuluan 6 laboratorë të përpunimit të kokainës. Specialistët konfirmuan se mbi 1 ton kokainë në javë përpunohej në këta laboratorë, ndërsa pas ripaketimit droga shpërndahej në pjesë të ndryshme të Europës.

Gjatë një konference për shtyp, drejtori i policisë gjyqësore të Brukselit, Eric Jakobs tha se një pjesë e madhe e të arrestuarve janë me shtetësi shqiptare, por ka edhe kolumbianë dhe shtetas belgë. Ai shtoi se kjo është një organizatë kriminale që vepronte mes Amerikës së Jugut dhe Europës, ndërsa bosët e saj janë eksponentë të Ndragheta-s italiane.

Në total u sekuestruan 1 milion euro kesh, një makinë që numëronte paratë, disa dronë, 350 kg kokainë dhe 9 tonë kanabis.