Bllokim i pjesshëm në Moskë, mbyllen dyqanet dhe restorantet. Rusët fluturojnë në Egjipt

Përditësuar më: 28/10/2021, ora 13:51
moska 1024x576

Bllokim i pjesshëm në Moskë, mbyllen dyqanet dhe restorantet. Rusët fluturojnë në Egjipt

Përditësuar më: 28/10/2021, ora 13:51

Dyqanet, restorantet dhe shkollat ​​janë mbyllur në Moskë në një bllokim të pjesshëm, pasi Rusia lufton vdekjet dhe infeksionet në rritje të Covid. Vetëm dyqanet thelbësore si supermarketet dhe farmacitë lejohen të hapen në kryeqytet, ndërsa pikat e ushqimit ofrojnë vetëm ushqime për të marrë me vete.

Autoritetet u kanë dhënë punëtorëve në të gjithë Rusinë nëntë ditë pushim në një përpjekje për të frenuar infeksionet.

Rusia ka raportuar sot një rekord prej 1159 vdekjesh nga Covid në 24 orët e fundit. Të dhënat zyrtare zbulojnë gjithashtu 40 096 infeksione të reja në 85 rajone të Rusisë, një tjetër rekord. Bllokimi i fundit i madh i Rusisë ishte në maj-qershor 2020.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve nga Covid në Rusi është zyrtarisht më shumë se 230 000, më i larti në Evropë dhe një nga më të lartat në botë.

Përqindja e popullsisë së Rusisë të vaksinuar plotësisht mbetet e ulët. Më 23 tetor ishte 32.8%, ndërkohë që shumica e vendeve evropiane kanë norma shumë më të larta.

Pavarësisht nga përpjekja intensive për vaksinimin shtetëror, shumë rusë mbeten dyshues për vaksinën Sputnik V, e cila njihet ndërkombëtarisht si një mburojë efektive kundër Covid.

Përballë këtij bllokimi të pjesshëm midis 30 tetorit dhe 9 nëntorit, shumë rusë kanë vendosur të shkojnë me pushime. Hotelet turistike në Egjipt, një destinacion popullor për rusët, raportohet të jenë plotësisht të rezervuara dhe biletat e fluturimeve ruse në Egjipt janë shitur.