Koronavirusi, 2 humbje jete, po marrin trajtim 98 pacientë

Përditësuar më: 2/1/2022, ora 18:11
varianti omicron koronavirus shqiperi 1280x720

Koronavirusi, 2 humbje jete, po marrin trajtim 98 pacientë

Përditësuar më: 2/1/2022, ora 18:11

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit janë kryer 1150 testime për koronavirus, prej nga kanë rezultuar 179 qytetarë të infektuar. Ndërkohë, janë regjistruar 2 humbje jete dhe 213 të shëruar në 24 orët e fundit.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 98 pacientë, nga të cilët 10 janë në gjendje më të rënduar.

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 1150 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 179 qytetarë, në këto bashki:

79 në Tiranë, nga 10 qytetarë në Dimal, Lushnje, 7 në Krujë, 6 në Durrës, nga 5 qytetarë në Mat, Sarandë, Gjirokastër, nga 4 qytetarë në Korçë, Vlorë, Lezhë, nga 3 qytetarë në Shkodër, Kavajë, Dibër, Pogradec, Skrapar, Gramsh, nga 2 qytetarë në Librazhd, Memaliaj, Këlcyrë, Delvinë, Fier, Rrogozhinë, Kurbin, nga 1 qytetar në Pukë, Kukës, Roskovec, Mallakastër, Dropull, Përmet, Tepelenë, Berat.

Janë 6383 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 98 pacientë, nga të cilët 10 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 2 humbje jete me SARS-COV2

pozitiv: një qytetar nga Dibra 60 vjeç, një qytetar nga Kolonja 66 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 213 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 201,282 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (2 Janar 2022)

Raste të reja ditore         179

Të shëruar në 24 orë       213

Të shtruar në spitale       98

Humbje jete në 24 orë    2

Testime ditore                 1150

Testime totale              1,487,339

Raste pozitive                 210,885

Raste të shëruara             201,282

Raste Aktive                        6,383

Humbje jete                         3,220

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë           2944

Fier                 660

Durrës             578

Shkodër          430

Elbasan           405

Vlorë                396

Berat               256

Lezhë              196

Gjirokastër     193

Korçë               153

Dibër                101

Kukës               71