Kujdes Tesla! Mercedes-Benz zbulon makinën elektrike Vision EQXX

Përditësuar më: 4/1/2022, ora 11:13

Kujdes Tesla! Mercedes-Benz zbulon makinën elektrike Vision EQXX

Përditësuar më: 4/1/2022, ora 11:13

Mercedes-Benz ka zbuluar të hënën makinën e re tërësisht elektrike Vision EQXX, e cila mund të udhëtojë deri në 648 milje me një karikim të vetëm.

Edhe pse ende një koncept, ky automjet pritet të vendosë rekordin për kilometrat e bëra me një karikim të vetëm. Aktualisht, Lucid mund të udhëtojë deri në 520 milje, ndërsa Tesla 402 milje me një karikim të vetëm.

Vision EQXX është me energji diellore dhe i projektuar me material të riciklueshëm dhe të qëndrueshëm.

Ky automjet i Mercedes pritet të dalë në rrugë rreth pranverës.