Dembele shmang turpërimin e Barcelonës

Publikuar më: 5/1/2022, ora 21:39
barcelona 2022 1280x720

Dembele shmang turpërimin e Barcelonës

Publikuar më: 5/1/2022, ora 21:39

Barcelona shmangu turpërimin në Kupën e Mbretit. Katalanasit u kualifikuan për në 1/8 pasi përmbysën modestët e Linares, që luajnë në kategorinë e tretë spanjolle.

Ekipi i drejtuar nga Xavi Hernandez e pa veten në disavantazh që në minutën e 19, pasi Hugo Diaz shënoi me kokë duke befasuar mbrojtjen dhe portierin e Barcelonës.

Me këtë rezultat u mbyll pjesa e parë, ndërkohë që në pjesën e dytë, me aktivizimin e Dembele, loja e katalanasve ndryshoi krejtësisht. Francezi barazoi në minutën e 63-të, me një goditje nga jashtë zone që e gjeti të papërgatitur portierin vendas.

6 minuta më vonë, i riu Juntgla shënoi edhe golin e dytë për Barçën, disa minuta pasi vendasve iu anulua për pozicion jashtë loje një gol shumë i dyshimtë.

Ndërkohë, në fundin e ndeshjes, Barcelona u shpëtua edhe nga shtylla.