Protesta për gazin në Kazakistan, plagosen 95 efektivë policie

Publikuar më: 5/1/2022, ora 08:18
Untitled collage 1280x720

Protesta për gazin në Kazakistan, plagosen 95 efektivë policie

Publikuar më: 5/1/2022, ora 08:18

Më shumë se 200 njerëz u arrestuan gjatë protestave të dhunshme të së martës në të gjithë Kazakistan, kundër rritjes së çmimit të gazit.

Sipas Policisë së vendit, të paktën 95 oficerë policie u plagosën në përleshje.

Ministria e Brendshme përmes një komunikate tha se demonstruesit “u janë dorëzuar provokimeve” dhe se “grupe qytetarësh kanë bllokuar rrugët dhe qarkullimin, duke prishur rendin publik”.