Vala e Omicron, rriten ndjeshëm rastet dhe në Kosovë

Përditësuar më: 6/1/2022, ora 21:09
kosova koronavirusi 1 1024x576

Vala e Omicron, rriten ndjeshëm rastet dhe në Kosovë

Përditësuar më: 6/1/2022, ora 21:09

Pas javësh të tëra me shifra të relaksuara infektimesh nga koronavirusi, Kosova ka shënuar një rritje të ndjeshme të rasteve të reja, kjo ndikuar nga festat e fundvitit dhe varianti ri Omicron.

Në buletinin ditor, Ministria e Shëndetësisë raporton se nga 5.474 testime testime të kryera gjatë ditës së fundit 152 prej tyre rezultuar pozitive me COVID-19.

Fatmirësisht nuk u shënua asnjë humbje jete, ndërkohë që numri i rasteve aktive në total është rritur në 872.