Vriten dhjetëra protestues në Kazakistan, qeveria kërkon ndihmë nga Rusia

Publikuar më: 6/1/2022, ora 08:38

Vriten dhjetëra protestues në Kazakistan, qeveria kërkon ndihmë nga Rusia

Publikuar më: 6/1/2022, ora 08:38

Dhjetëra protestues u vranë nga policia në Kazakistan gjatë natës, ndërsa protestat e dhunshme vazhduan në të gjithë vendin. Këtë e ka bërë të ditur vetë policia e Kazakistanit.

“Mbrëmë, forcat ekstremiste u përpoqën të sulmonin ndërtesat administrative dhe departamentin e policisë në Almaty, si dhe departamentet dhe postat e policisë lokale”, tha një zëdhënës i policisë.

“Dhjetëra sulmues janë eliminuar dhe identitetet e tyre po hetohen”, tha zëdhënësi i policisë sovjetike të Azisë Qendrore Saltanat Azirbek, i cili e quajti vrasjen e tyre një “operacion anti-terrorist”.

Sipas Ministrisë së Brendshme të Kazakistanit, e cituar nga mediat lokale, të paktën 8 pjesëtarë të policisë u vranë në përleshje dhe 137 të tjerë u plagosën. Imazhet e shpërndara në mediat lokale dhe rrjetet sociale tregojnë dyqane të grabitura dhe disa ndërtesa administrative të sulmuara dhe të djegura.

Ndërkohë, Rusia dhe vendet që i përkasin CSTO (Organizata e Traktatit për Sigurinë Kolektive, e cila bashkon gjashtë shtete ish-sovjetike) do të dërgojnë një “forcë paqeruajtëse” në Kazakistan. Këtë e ka bërë të ditur në Facebook presidenti i aleancës, kryeministri armen, Nikol Pashinyan, duke shpjeguar se “paqeruajtësit kolektivë” do të dërgohen për një “kohë të kufizuar për të stabilizuar dhe normalizuar situatën në vend” të shkaktuar nga “ndërhyrja e jashtme”. Kërkesa për ndihmë nga vendet aleate erdhi nga presidenti i Kazakistanit Kassym-Jomart Tokayev.