Studimi shpresëdhënës: Omicron do shkaktojë 99% vdekje më pak se Delta

Publikuar më: 7/1/2022, ora 22:08
omicron 1280x720 1 1280x720

Studimi shpresëdhënës: Omicron do shkaktojë 99% vdekje më pak se Delta

Publikuar më: 7/1/2022, ora 22:08

Shumë shkencëtarë dhe ekipe kërkuesish janë duke studiuar variantin e ri të koronavirusit Omicron, i cili është vërtetuar që është më i transmetueshëm dhe tashmë mund të konsiderohet si dominant në të gjithë botën, për të kaluar Deltën në vend të dytë.

Por lajmi i mirë vjen nga Universitetit i Uashingtonit, studiuesit e të cilit parashikojnë se Omicron do të shkaktojë 99% vdekje më pak nga paraardhësi i tij Delta.

Shkencëtarët gjithashtu vlerësojnë se përhapja e gjerë e Omicron mund të ndërtojë shumë më herët imunitetin e tufës, duke sjellë për rrjedhojë përmirësimin e emergjencës shëndetësore që mban të mbërthyer botën prej dy vitesh.

Megjithatë, OBSH në daljen e saj të fundit bëri thirrje se pavarësisht se mutacioni i ri shkakton simptoma të lehta nuk duhet neglizhuar në asnjë moment.