Konflikti Rusi-Ukrainë, pjesëtarë të NATO dhe zyrtarë rusë diskutojnë sot në Bruksel

Përditësuar më: 12/1/2022, ora 13:51
TAKIMI NATO RUSI frame 0 1280x720

Konflikti Rusi-Ukrainë, pjesëtarë të NATO dhe zyrtarë rusë diskutojnë sot në Bruksel

Përditësuar më: 12/1/2022, ora 13:51

Pjesëtarë të aleancës më të fuqishme ushtarake në botë, takohen sot me zyrtarë të lartë rusë në Bruksel për të diskutuar mënyrat për parandalimin e një konflikti të ri lidhur me Ukrainën.

Bisedimet, që vijnë pas atyre të zhvilluara mes Moskës dhe Uashingtonit në Gjenevë, edhe në këtë rast nuk pritet të prodhojnë rezultate.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov tha të mërkurën se nuk sheh arsye për optimizëm. Sipas tij, bisedimet mes Rusisë dhe NATO-s dhe më pas takimi në Vjenë me përfaqësuesit e OSBE-së, do të tregojnë nëse do t’ia vlejë të zhvillohen negociata të mëtejshme.

“Do të bëhet e qartë se në çfarë drejtimi do të vazhdojmë. Ne nuk do të pranojmë zvarritjen e këtij procesi pafundësisht”, ishte komenti i zëdhënësit.

Nën kërcënimin e pozicionimit të më shumë se 100 mijë trupave ruse në kufirin me Ukrainën, SHBA-ja refuzoi të hënën, kërkesën e Moskës për të frenuar zgjerimin e NATO-s në lindje.