Koronavirusi në Shqipëri, 2 viktima dhe mbi 2000 raste të reja

Publikuar më: 13/1/2022, ora 17:44
breaking news lajmi i fundit e1612366439553 1024x576

Koronavirusi në Shqipëri, 2 viktima dhe mbi 2000 raste të reja

Publikuar më: 13/1/2022, ora 17:44

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitiv me koronavirus 2029 qytetarë, nga 7378 testime.

Ndërkohë, janë regjistruar 2 viktima, ndërsa 751 persona janë shëruar nga virusi.

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë:

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 7378 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 2029 qytetarë, në këto bashki:
999 në Tiranë, 119 në Durrës, 81 në Shkodër, 79 në Gjirokastër, 78 në Elbasan, 63 në Vlorë, 42 në Sarandë, nga 40 qytetarë në Korçë, Fier, Kamëz, 39 në Lushnje, 36 në Lezhë, 28 në Vorë, nga 20 qytetarë në Berat, Dibër, nga 19 qytetarë në Kurbin, Mallakastër, nga 18 qytetarë në Gramsh, Tepelenë, 16 në Cerrik, nga 15 qytetarë në Peqin, Kuçovë, 14 në Divjakë, nga 12 qytetarë në Roskovec, Pogradec, 10 në Devoll, 9 në Skrapar, nga 8 qytetarë në Kavajë, Shijak, nga 7 qytetarë në Mirditë, Krujë, Delvinë, Librazhd, Prrenjas, nga 6 qytetarë në Memaliaj, Patos, Has, Kukës, Malësi e Madhe, nga 5 qytetarë në Këlcyrë, Kolonjë, nga 4 qytetarë në Belsh, Himarë, Selenicë, Tropojë, nga 3 qytetarë në Pukë, Konispol, Libohovë, Dimal, nga 2 qytetarë në Poliçan, Dropull, Mat, Vau i Dejës, 1 në Përmet.
Janë 17,783 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 130 pacientë, nga të cilët 20 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka dy humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: një qytetare nga Berati 70 vjeçe, një qytetar nga Kavaja 74 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 751 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 205,560 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (13 Janar 2022)

Raste të reja ditore 2029
Të shëruar në 24 orë 751
Të shtruar në spitale 130
Humbje jete në 24 orë 2
Testime ditore 7378

Testime totale 1,556,936
Raste pozitive 226,598
Raste të shëruara 205,560
Raste Aktive 17,783
Humbje jete 3,255

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 8779
Durrës 1434
Fier 1387
Elbasan 1300
Vlorë 1065
Shkodër 1047
Gjirokastër 777
Berat 573
Lezhë 547
Korçë 502
Dibër 215
Kukës 157.