Ciklon me stuhi bore dhe erë të fuqishme në SHBA, paralajmërohen 75 milionë banorë

Përditësuar më: 29/1/2022, ora 11:34
ciklon 1 1280x720

Ciklon me stuhi bore dhe erë të fuqishme në SHBA, paralajmërohen 75 milionë banorë

Përditësuar më: 29/1/2022, ora 11:34

75 milionë amerikanë në bregun lindor të Shteteve të Bashkuara janë në gatishmëri të lartë për ciklonin e pritshëm që mund të shkaktojë borë të madhe dhe erëra të forta nga Charlotte në Uashington, në Nju Jork dhe Boston në orët e ardhshme.

Mijëra fluturime tashmë janë anuluar. Delta ka ndaluar të paktën 750 fluturime të planifikuara për të shtunën, ndërsa aeroporti i Bostonit ka anuluar mbi 2000.

Kryeqyteti i Massachusetts është një nga qytetet që pritet të goditetr më shumë nga stuhia. Por edhe shtetet e Nju Jorkut dhe Nju Xhersit kanë shpallur gjendje të jashtëzakonshme për shkak të stuhisë masive të borës që po afron.

Vetëm në Nju Jork, meteorologët parashikojnë 20-30 centimetra borë me erëra deri në 72.42 kilometra. Autoritetet, përfshirë Shtëpinë e Bardhë, paralajmërojnë për temperatura të ulëta dhe kushte të rrezikshme, veçanërisht kur bëhet fjalë për rrugët.