Kreu i Shtëpisë së Bardhë reagon pas sulmit rus: Të flasim qartë kundër këtij agresioni

Përditësuar më: 24/2/2022, ora 09:36
NATO BIDEN RUSIA frame 504 1280x720

Kreu i Shtëpisë së Bardhë reagon pas sulmit rus: Të flasim qartë kundër këtij agresioni

Përditësuar më: 24/2/2022, ora 09:36

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, zhvilloi një bisedë telefonike me homologun ukrainas, Volodymyr Zelensky, pak minuta pas shpërthimeve të para nga sulmi i ushtrisë ruse.

Kreu i Shtëpisë së Bardhë dënoi sulmin e paprovokuar të forcave ruse dhe deklaroi se shumë shpejt do të shpallen masat ndaj këtij vendi.

“Dënoj sulmin e paprovokuar dhe të pajustifikuar të forcave ushtarake ruse. Fola me Zelensky për hapat që do të ndjekim për të bashkuar dënimin e komunitetit ndërkombëtar dhe në Këshillin e Sigurisë së Kombeve të Bashkuara.”

Biden shtoi se Zelenky i kërkoi që të telefononte liderët e botës që të flasin qartë kundër agresionit të presidentit Putin.