Ukraina rrëzon pretendimet ruse: Po bombardohen dhe zonat e banuara

Përditësuar më: 25/2/2022, ora 11:26
Screenshot 2 19 1280x700

Ukraina rrëzon pretendimet ruse: Po bombardohen dhe zonat e banuara

Përditësuar më: 25/2/2022, ora 11:26

Ministria e Brendshme në Ukrainë deklaroi në njoftimin e saj të fundit për shtyp, se ushtria ruse nuk ka bombarduar vetëm bazat ushtarake, gjatë 24 orëve të para të luftimeve.

Sipas zyrtarit të kësaj ministrie Vadym Denysenko, forcat ruse kanë bombarduar 33 zona të banuara gjatë sulmit të tyre, duke rrëzuar pretendimet e Rusisë se civilët nuk janë të rrezikuar.

Trupat ruse tashmë janë në rrethinat e Kievit dhe po avancojnë nga të gjitha frontet. Sipas zyrtarëve ukrainas, operativët rusë kanë hyrë në qytete dhe për këtë arsye iu bënë thirrje banorëve t’i sulmojnë me bomba molotov.