Ministria ruse e Mbrojtjes mohon që raketa e saj ka goditur pallatin në Kiev

Përditësuar më: 26/2/2022, ora 15:17
cc4a6d9c 81c7 463b b392 44d40d9d70eb 1080x720

Ministria ruse e Mbrojtjes mohon që raketa e saj ka goditur pallatin në Kiev

Përditësuar më: 26/2/2022, ora 15:17

Ministria ruse e Mbrojtjes ka mohuar raportet se një nga raketat e saj ka goditur një ndërtesë banimi në Kiev, duke pretenduar se dëmi është shkaktuar nga një predhë kundërajrore ukrainase. Lajmi është  njoftuar nga agjencitë shtetërore ruse të lajmeve të shtunën, duke cituar një burim në ministri.

“Informacioni i shpërndarë në rrjetet sociale për një sulm me raketa ruse në një ndërtesë banimi në Lobanovsky Avenue në Kiev nuk është i vërtetë”, tha burimi i Ministrisë së Mbrojtjes, sipas TASS dhe RIA Novosti. “Natyra e dëmtimit të shtëpisë tregon se një raketë kundërajrore e goditi atë. Kjo duket qartë në video.”

“Natyrisht, në rrjedhën e zmbrapsjes së një sulmi me raketa të natës në infrastrukturën ushtarake … të Ukrainës, ndodhi një dështim në sistemin e drejtimit të raketave të sistemit të mbrojtjes ajrore ukrainase Buk-M1, dhe raketa goditi cepin e një ndërtese banimi”, shtoi burimi, sipas TASS dhe RIA Novosti, raporton CNN.