Luftimet në Ukrainë, forcat ruse hyjnë në Kharkiv

Përditësuar më: 27/2/2022, ora 08:16
Untitled collage 2022 02 27T081603.809 1280x720

Luftimet në Ukrainë, forcat ruse hyjnë në Kharkiv

Përditësuar më: 27/2/2022, ora 08:16

Ministria e Mbrojtjes në Ukrainë, konfirmojnë se trupat ruse kanë hyrë në orët e para të mëngjesit në Kharkiv, qyteti i dytë më i madh në vend.

Sipas dëshmitarëve, qindra trupa ruse të shoqëruar dhe me mjete të lehtë arritën të thyejnë rezistencën dhe të hyjnë në qytet.

Autoritetet lokale iu bënë thirrje qytetarëve të qëndrojnë në shtëpitë e tyre dhe të mos dalin pasi forcat ukrainase janë pranë dhe do të eliminojnë armikun.

Gjithashtu, raportohet se trupat ruse tashmë kanë në kontroll dhe Nova Kakhovka, një qytet i vogël, por shumë strategjik që shtrihet përgjatë lumit Dnieper.

Rusët hynë në të gjitha ndërtesat qeveritare në këtë qytet dhe hoqën flamurin ukrainas.