Negociatat në pikëpyetje, raketa Iskander lëshohet nga Bjellorusia në drejtim të Ukrainës

Përditësuar më: 27/2/2022, ora 17:57
raketa iskander 1280x720

Negociatat në pikëpyetje, raketa Iskander lëshohet nga Bjellorusia në drejtim të Ukrainës

Përditësuar më: 27/2/2022, ora 17:57

Ukraina bëri të ditur pasditen e së dielës se do të takohej me palën ruse në orët e para të së hënës dhe deri atëherë, udhëheqësi bjellorus Alexander Lukashenko ishte zotuar se asnjë avion, helikopter apo raketë nuk do të lëshohej nga toka bjelloruse.

Megjithatë, të paktën sipas palës ukrainase, nuk po ndodh kështu. Një këshilltar i ministrit të Brendshëm të Ukrainës, raporton BBC, ka thënë se një raketë Iskander është lëshuar nga Bjellorusia në Ukrainë pak pas orës 17:00 të së dielës.

“Iskander u lëshua në Ukrainë pranë Mozyr. Kjo do të thotë se ata shkaktuan vdekje diku. Ky është armëpushimi që ne kemi?”, ka thënë këshilltari i ministrit ukrainas.