Rusia dërgon delegacionin për negociata në Bjellorusi, Ukraina kundërshton, propozon Turqinë ose Poloninë

Përditësuar më: 27/2/2022, ora 09:21
Zelensky 1280x720

Rusia dërgon delegacionin për negociata në Bjellorusi, Ukraina kundërshton, propozon Turqinë ose Poloninë

Përditësuar më: 27/2/2022, ora 09:21

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov bën me dije se një delegacion rus ka mbërritur në Gomel të Bjellorusisë për të zhvilluar bisedime me Ukrainën pas situatës së krijuar.

Pjesë e këtij delegacioni, sipas Peskov, janë përfaqësues të Ministrisë së Jashtme, Mbrojtjes dhe agjencive të tjera, si dhe administratës presidenciale.

Por nga Ukraina duket se nuk janë të kënaqur me vendin e zgjedhur nga Rusia për zhvillimin e negociatave.

Presidenti Zelensky ka bërë me dije se ka propozuar te pala ruse për zhvillimin e negociatave, Varshavën,  Budapestin ose Stambollin.