“Pse duhet Bota nëse nuk ekziston Rusia”, shefi i propagandës ruse kërcënon Perëndimin me sulm bërthamor

Përditësuar më: 28/2/2022, ora 21:24

“Pse duhet Bota nëse nuk ekziston Rusia”, shefi i propagandës ruse kërcënon Perëndimin me sulm bërthamor

Përditësuar më: 28/2/2022, ora 21:24

Një nga “shefat e propagandës” së Vladimir Putin kërcënoi Perëndimin me shkatërrim bërthamor vetëm disa orë pasi lideri rus vendosi forcat e tij parandaluese nga sulmet bërthamore në nivelin më të lartë të gatishmërisë.

Gjatë fjalës së tij në një prej televizioneve kombëtare, spikeri Dmitry Kiselyov, me një retorikë të ashpër anti-Perëndimore tha për shikuesit se nëndetëset ruse mund të lëshojnë deri në 500 mbushje bërthamore.

“Kjo gjë do të garantonte shkatërrimin e SHBA dhe të gjithë vendeve të tjera të NATO. Armët bërthamore ruse transportohen nga avionët më të shpejtë bombardues.  Pa përmendur këtu aftësinë e Forcave Strategjike Raketore. Potenciali bërthamor rus është më i fuqishmi në botë. Sot Triada Ruse Bërthamore është në gatishmëri. Putin e paralajmëroi Perëndimin. Mos u përpiqni të kërcënoni Rusinë”, u shpreh Kislyov.