Zyrtare, Rusia përjashtohet nga futbolli

Përditësuar më: 28/2/2022, ora 18:51
fifa uefa

Zyrtare, Rusia përjashtohet nga futbolli

Përditësuar më: 28/2/2022, ora 18:51

FIFA vendosi të përjashtojë për një periudhë të pacaktuar Rusinë, pas luftës së nisur në Ukrainë. Ky vendim bën që përfaqësuesja ruse të mos marrë pjesë në fazën playoff të kualifikueseve të botërorit 2022 në Katar.

Më 24 mars, ata duhej të luanin gjysmëfinalen ndaj Polonisë dhe nëse fitonin do të përballeshin në finalen për një biletë në Kupën e Botës me fituesin e çiftit Suedi-Republika Çeke. Të tria këto ekipe refuzuan të luajnë me Rusinë pas pushtimit të Ukrainës. Mbetet për t’u përcaktuar nëse Polonia do të kalojë direkt në finale, apo vendin e Rusisë do ta marrë Sllovakia, si ekipi me pozicionimin më të lartë nga të eliminuarat.

Sipas vendimit të FIFA, edhe klubet ruse nuk mund të luajnë në kupat e Europës të organizuara nga UEFA. Këta të fundit prishën edhe kontratën e sponsorizimit me kolosin e energjetikës, Gazprom. Emri i kompanisë ruse do të fshihet nga ndeshjet e Champions League.