Fundoset anija e Estonisë përballë brigjeve të Odesës

Publikuar më: 3/3/2022, ora 15:41
halt 1280x720

Fundoset anija e Estonisë përballë brigjeve të Odesës

Publikuar më: 3/3/2022, ora 15:41

Një anije kargo me pronësi estoneze dhe me flamur të Panamasë është mbytur sot në afërsi të Odesës, ku mendohet se 4 marinarë mund të kenë gjetur vdekjen.

Sipas burimeve ukrainase, anija që ndodhej rreth 20 milje nga porti ukrainas që pritet të sulmohet nga forcat detare ruse brenda pak orëve, është urdhëruar qëllimisht nga rusët të drejtohet në një zonë të minuar.  Dy marinarë kanë shpëtuar, ndërkohë që fati i katër të tjerëve nuk dihet.

Anija 80 metra e gjatë ishte ndërtuar në vitin 1985, dhe kishte ndërruar disa herë pronësi.