Përfundon raundi i dytë i bisedimeve Ukrainë-Rusi, dakordësi për korridoret humanitare

Përditësuar më: 6/3/2022, ora 10:32
kriza ne ukraine cover pic a2 cnn news lajme livenews 3 1189x720

Përfundon raundi i dytë i bisedimeve Ukrainë-Rusi, dakordësi për korridoret humanitare

Përditësuar më: 6/3/2022, ora 10:32

Ka përfunduar pas 3 orësh raundi i dytë i bisedimeve mes delegacioneve të Ukrainës dhe Rusisë për zgjidhjen e krizës që ka çuar në përplasje ushtarake dy vendet tashmë prej 8 ditësh.

Mediat ruse raportojnë se në takimin e dytë është arritur dakordësi për disa çështje, mes të cilave vendosja dhe e një armëpushimi të përkohshëm për krijimin e korridoreve humanitare.

Palët nuk arritën një marrëveshje për ndalimin e luftimeve ose përfundimin e operacionit special rus, por bënë përparim në çështjet humanitare.

Negociatori ukrainas Mykhailo Podolyak thotë se në bisedimet e fundit midis Rusisë dhe Ukrainës nuk janë arritur rezultatet që Ukraina priste. Por ai tha se të dy palët ranë dakord të vazhdojnë negociatat në të ardhmen më të afërt.

Në negociata Ukraina kërkon ndalim të menjëhershëm të sulmeve, armëpushim, hapjen e korridoreve për evakuimin e civilëve nga qytetet e bombarduara.

Ndërsa pozicioni i Rusisë nuk ka ndryshuar që nga dita e parë: Ukraina duhet të “demilitarizohet” dhe të “denazifikohet”. Gadishulli i Krimesë, i aneksuar nga Rusia në vitin 2014, duhet të njihet si pjesë integrale e saj. Dy krahinat separatiste në Ukrainë, Republika Popullore e Luhanskut dhe Republika Popullore e Donetskut, të njihen si të pavarura zyrtarisht.