Rusia bombardon 3 shkolla dhe katedralen në Kharkiv, viktima të rritur dhe fëmijë

Përditësuar më: 3/3/2022, ora 11:20
bombardime 3 1280x720

Rusia bombardon 3 shkolla dhe katedralen në Kharkiv, viktima të rritur dhe fëmijë

Përditësuar më: 3/3/2022, ora 11:20

Sulmet ruse në rajonin verilindor të Kharkiv të Ukrainës vranë 34 civilë dhe plagosën 285 të tjerë në 24 orët e mëngjesit të së enjtes, sipas shërbimeve të urgjencës.

“Armiku vazhdoi të godasë lagjet e banuara dhe vendbanime të tëra me bombat e tij vdekjeprurëse, predha dhe granata me raketa”, tha Shërbimi Shtetëror i Emergjencave të Ukrainës në një deklaratë.

Disa dhjetëra zjarre u shkaktuan nga municionet që hynë në shtëpi dhe ndërtesa administrative, shtoi ai.

SES renditi një sërë sulmesh që ndodhën në rajon të mërkurën, me vende të goditura duke përfshirë ndërtesa banimi dhe administrative, si dhe biznese. Ai tha se tre persona u vranë në një garazh.

“Në mesnatë pati një sulm masiv ajror në qytetin paqësor të Izyum”, i cili zgjati dy orë dhe dëmtoi një ndërtesë banimi 5-katëshe, tha ai.

Përveç kësaj, një sulm masiv ajror preku zonën e banimit Saltivka, ku në ndërtesat e larta të banimit, u dëmtuan strukturat.

Bombardimet ruse në Kharkiv goditën tre shkolla dhe Katedralen e qytetit. Kyiv Independent raportoi në një Twitter duke shtuar se dëme serioze u shkaktuan gjithashtu në Okhtyrka, ku u shkatërruan dhjetëra ndërtesa banimi.

Gjashtë të rritur dhe dy fëmijë u vranë në një ndërtesë banimi si rezultat i një sulmi rus në qytetin e Izyum në rajonin e Kharkiv.

Një ndërtesë e fakultetit ushtarak të Universitetit Shtetëror Sumy në qytetin verilindor të Ukrainës, u bombardua mëngjesin e sotëm nga forcat ruse, njoftoi kreu i Administratës Ushtarake Rajonale Sumy, Dmytro Zhyvytsky.