Banorët e Kievit, të vendosur të mbrojnë qytetin e tyre

Përditësuar më: 9/3/2022, ora 18:26

Banorët e Kievit, të vendosur të mbrojnë qytetin e tyre

Përditësuar më: 9/3/2022, ora 18:26

Pushtimi rus ndryshoi gjithçka në jetën e banorëve të kryeqytetit ukrainas. Duke luftuar për jetën e tyre, civilët e kthyer në ushtarë vullnetarë, ndihmuan në ndërtimin e mbrojtjeve me saktësi ushtarake.

Llogoret shkojnë thellë deri në pyllin që rrethon autostradën që të çon në Kiev nga jugu. Pozicionet e fortifikuara janë gati për çdo gjë që vjen më pas.

Barriera të mëdha antitank metalike të njohura si “iriqët” për shkak të formës së tyre me gjemba vendosen në intervale të rregullta përgjatë rrugës. Dhe bllokada të improvizuara të bëra me thasë rëre dhe blloqe të mëdha betoni qëndrojnë në çdo dalje. Banorët e Kievit janë të vendosur të mbrojnë qytetin e tyre.

Ndërsa forcat ruse afrohen, vendosmëria e banorëve të saj është edhe më e dukshme, ndërsa flamuri kombëtar verdhë e blu mund të shihet kudo.

Shumë vullnetarë nuk duket se janë të veshur mjaftueshëm ngrohtë për motin e ftohtë. Ata veshin rroba civile, me pallto të mëdha dhe xhup një uniformë jozyrtare. Pantallonat e tyre janë kryesisht të gjelbra, të zeza ose motiv kamuflazhi, jo lloji ushtarak, por modeli civil i krijuar për gjueti.

Disa, por jo të gjithë vullnetarët, janë të armatosur me pushkë automatike dhe thika të mëdha.

leksiy Goncharenko, një vullnetar që punon në një nga pozicionet e mbrojtjes në Kiev, i tha CNN se ai punon në turne katër-orëshe në pikën e kontrollit.

Fytyra e tij është skuqur nga të ftohtit. “Është në rregull. Vetëm ftohtë” thotë ai, duke shtuar se vendasit po u japin supë dhe ushqime.

Pothuajse 40,000 vullnetarë iu bashkuan Forcave të Mbrojtjes Territoriale në dy ditët e para pas fillimit të pushtimit, sipas shefit të shtabit të forcave të armatosura ukrainase. Vetëm në Kiev, 18,000 morën armë kur autoritetet kërkuan vullnetarë dhe rezervistë për ta bërë këtë.

Ata që nuk mund të bashkoheshin me forcat, po ndihmojnë në mënyra të tjera.

Ata janë duke bërë kokteje molotov, duke qepur rrjeta kamuflazhi për barrikada, duke shpërndarë ushqime, pije të nxehta dhe cigare për ata që qëndrojnë roje. Ata po mbledhin para për ushtrinë, po ndërtojnë më shumë blloqe rrugore dhe madje po lyejnë mbi tabela trafiku në një përpjekje për të ngatërruar forcat pushtuese.