Kina akuzon: NATO ka rritur tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës

Përditësuar më: 9/3/2022, ora 10:21
WhatsApp Image 2022 03 09 at 08.09.45 2 1080x720

Kina akuzon: NATO ka rritur tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës

Përditësuar më: 9/3/2022, ora 10:21

Kina ka akuzuar NATO-n se ishte shkaku i rritjes së tensioneve mes Rusisë dhe Ukrainës, çka solli edhe konfliktin e armatosur mes dy shteteve.

Në një dalje për mediat, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Zhao Lijian, u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara që t’i merrnin seriozisht shqetësimet e Kinës dhe të shmangnin minimin e të drejtave apo interesave të saj, gjatë përpjekjeve për të zgjidhur krizën mes Ukrainës dhe Rusisë, raporton Reuters.