Rusia bllokon eksportin e sheqerit dhe grurit

Përditësuar më: 14/3/2022, ora 21:30
moska sheshi i kuq 1275x720

Rusia bllokon eksportin e sheqerit dhe grurit

Përditësuar më: 14/3/2022, ora 21:30

Rusia ka bërë së fundmi me dije se është e gatshme të ndalojë eksportin e grurit dhe sheqerit për të ruajtur stabilitetin e tregut të brendshëm.

Lajmi u dha nga zv/kryeministrja Victoria Abramchenko përmes një postimi në rrjetet sociale.

Zv.kryeministrja tregon se miratoi aktet e paraqitura nga Ministria e Industrisë dhe Tregtisë për ndalimin e eksportit të sheqerit të bardhë dhe atij të papërpunuar nga Federata Ruse deri më 31 gusht, si dhe atë të grurit, thekrës, elbit dhe misrit deri më 30 qershor të ardhshëm.