Lavrov: SHBA-të po frenojnë Kievin të pranojë kërkesat e Rusisë

Përditësuar më: 19/3/2022, ora 15:27
SINK LAVROV KUSHTET frame 762 1280x720

Lavrov: SHBA-të po frenojnë Kievin të pranojë kërkesat e Rusisë

Përditësuar më: 19/3/2022, ora 15:27

Në një deklaratë këtë të shtunë, ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, u shpreh se Shtetet e Bashkuara të Amerikës po e frenojnë Kievin të pranojë kërkesat e Rusisë.

“Kuptohet që delegacioni ukrainas po mbahet për dore, me shumë gjasa nga amerikanët, duke mos i lejuar ata që të bien dakord me kërkesat e Rusisë, të cilat mendoj se janë absolutisht minimale”, tha ai për agjencinë ruse të lajmeve Interfax.

Pavarësisht deklaratës, Lavrov nuk ka dhënë asnjë provë mbi pretendimet e tij. Ndërkohë, Presidenti i Ukrainës kërkoi që pa vonesa të organizohej një takim me homologun Vladimir Putin, teksa i ofroi një shans për të reduktuar dëmet dhe gabimet e tij.

“Dua që të gjithë të më dëgjojnë tani, veçanërisht në Moskë – ka ardhur koha për një takim, është koha për të folur, për të rivendosur integritetin territorial dhe drejtësinë për Ukrainën. Përndryshe, humbjet e Rusisë do të jenë të tilla që do t’ju duhen disa breza për t’u rikuperuar”, tha Zelensky.