Mariupol, Rusia bombardon shkollën ku strehoheshin 400 persona

Përditësuar më: 20/3/2022, ora 08:26
ukraine 1 1116x720

Mariupol, Rusia bombardon shkollën ku strehoheshin 400 persona

Përditësuar më: 20/3/2022, ora 08:26

Zyrtarë të Këshillit Bashkiak të Mariupolit kanë njoftuar në Telegram se forcat ruse kanë bombarduar një shkollë në Mariupol, ku strehoheshin rreth 400 persona.

Sipas tyre, ndërtesa është shkatërruar dhe ka njerëz nën rrënoja, mes të cilëve fëmijë, gra dhe të moshuar.

Disa orë më parë, Presidenti i Ukrainës, Volodimyr Zelensky shprehej se sulmi ndaj Mariupolit “është një tmerr që do të mbahet mend për shekuj me radhë”.

“T’i bësh diçka të tillë një qyteti paqësor, është një tmerr që do të mbahet mend për shekuj me radhë”.