Panik në Ukrainë, rrjedhje kimike nga një central pas sulmeve ruse

Përditësuar më: 21/3/2022, ora 09:42
Screenshot 9 7

Panik në Ukrainë, rrjedhje kimike nga një central pas sulmeve ruse

Përditësuar më: 21/3/2022, ora 09:42

Guvernatori i rajonit të Sumy, Dmytro Zhyvytsky, bën me dije se një rrjedhje amoniaku është regjistruar në impiantin kimik të Sumykhimprom, si pasojë e një sulmi rus.

Vlerësohet se avionët e ushtrisë ruse bombarduan në një perimetër 2.5 km rreth centralit kimik, përfshirë fshatrat e Novoselytsya dhe Verkhnya Syrovatka.

Autoritetet këshillojnë banorët e këtyre zonave të tregojnë kujdes dhe nëse ndjejnë aromën e amoniakut, të strehohen nën tokë, ose nëse nuk kanë mundësi të hapin dushin dhe të marrin frymë përmes një lecke të lagur. Ndërkohë që sipas autoriteteve, banorët e qytetit të Sumy nuk janë të kërcënuar.