Rusia tregon qëllimin e saj kryesor në Ukrainë

Përditësuar më: 29/3/2022, ora 13:49
shoigu 1206x720

Rusia tregon qëllimin e saj kryesor në Ukrainë

Përditësuar më: 29/3/2022, ora 13:49

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, tha se “qëllimi kryesor” i Rusisë në Ukrainë tani është “çlirimi” i rajonit të Donbasit.

Ministri u shpreh për agjencinë shtetërore ruse të lajmeve, Interfax, se qëllimet janë përmbushur dhe tashmë ka ngelur vetëm diçka e fundit.

“Qëllimet kryesore të fazës së parë të operacionit janë përmbushur. Potenciali luftarak i Forcave të Armatosura të Ukrainës është ulur ndjeshëm, gjë që bën të mundur që fokusi ynë kryesor tashmë të jetë çlirimi i Donbasit”, deklaroi Shoigu.

Më tej, Shoigu theksoi se forcat ajrore ukrainase dhe ato mbrojtëse “pothuajse janë shkatërruar” dhe se Rusia tashmë ka nën kontroll hapësirën ajrore.