Kievi: 17 300 ushtarë rusë janë vrarë që nga 24 shkurti

Publikuar më: 30/3/2022, ora 10:18
Rusia ka kerkuar pajisje ushtarake nga Kina qe prej nisjes se pushtimit te Ukraines 1280x720

Kievi: 17 300 ushtarë rusë janë vrarë që nga 24 shkurti

Publikuar më: 30/3/2022, ora 10:18

Sipas shtabit të përgjithshëm ukrainas të cituar nga “Kyiv Independent”, 17 300 ushtarë rusë janë vrarë që nga 24 shkurti.

Këto janë shifra të pakonfirmuara nga Kremlini që më 25 mars dha lajmin për 1351 ushtarë rusë të vdekur në betejë.

Gjithashtu, sipas Kievit, u shkatërruan 1723 tanke ruse, 1184 automjete, 305 artileri, 54 sisteme luftarake kundërajrore, 96 sisteme raketash, 131 avionë, 131 helikopterë, 75 tanke karburanti, 21 copë pajisje speciale, 81 dronë dhe 7 anije.