Papa po mendon të vizitojë Kievin

Përditësuar më: 2/4/2022, ora 12:43
vlcsnap 2022 04 02 12h42m05s917 1280x720

Papa po mendon të vizitojë Kievin

Përditësuar më: 2/4/2022, ora 12:43

Papa Françesku tha se po mendonte të organizonte një udhëtim në Kiev, edhe pse kryeqyteti i Ukrainës është i rrethuar nga forcat ruse.

Gjatë udhëtimit me avion drejt Maltës, i pyetur nga gazetarët nëse do të merrte në konsideratë ftesën e bërë nga autoritetet politike dhe fetare të Ukrainës, Papa u përgjigj: “Po, po e marrim në konsideratë si mundësi”.

Megjithatë, Ati i Shenjtë nuk dha detaje të tjera mbi planet e tij për të vizituar Kievin. 85-vjeçari tha se vizita në ishullin e vogël në Mesdhe, e cila zgjat dy ditë, do të jetë e shkurtër, por e bukur.