Ushtria e Ukrainës: Tërheqja e trupave ruse mund të jetë mashtrim

Përditësuar më: 3/4/2022, ora 08:11
ushtria 1280x720

Ushtria e Ukrainës: Tërheqja e trupave ruse mund të jetë mashtrim

Përditësuar më: 3/4/2022, ora 08:11

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës thotë se tërheqja e trupave ruse ka të ngjarë të jetë një mashtrim.

Në një përditësim të përditshëm operacional të postuar në Facebook, shtabi i përgjithshëm deklaroi se njësitë ruse po vazhdonin të largoheshin nga Kievi dhe Chernihiv. Rusia ka thënë se tani do të fokusohet në operacionet në rajonin lindor të Donbasit.

Por Shtabi i Përgjithshëm ukrainas beson se tërheqjet “janë ndoshta një rotacion i njësive individuale” që synojnë të mashtrojnë ushtrinë e Ukrainës dhe të krijojnë një “keqkuptim” rreth kuptimit të dislokimit të tyre.

Ky përditësim vjen pas deklaratave të bëra nga zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby, i cili tha se kërcënimi për Kievin mbetet pavarësisht lëvizjeve të trupave ruse larg qytetit.

Për më tepër, ushtria vuri në dukje se armiku vazhdoi të zjarret pranë Donetskut, në lindje.

Në dy vendbanime, Novokarlivka dhe Luhivske, të dyja pranë Zaporizhzhia, ukrainasit besojnë se forcat ruse po forcojnë pozicionet e tyre dhe po vendosin fusha të minuara.