410 civilë të vrarë, ushtria ukrainase zbulon dhomën e torturave në Bucha

Nga A2 CNN
4 Prill 2022, 12:24 | Bota
410 civilë të vrarë, ushtria ukrainase zbulon dhomën e

Detaje të reja dalin në lidhje me masakrën e trupave ruse në Bucha të Ukrainës, ku deri në këto momente raportohet se 410 civilë janë vrarë në mënyrën më brutale dhe pa asnjë motiv.

Ushtria ukrainase raporton se ka zbuluar një dhomë torturash në qytetin e vogël pranë Kievit, të cilën trupat ruse e kanë përdorur për krimet e tyre monstruoze.

Brenda saj u gjetën trupat e pajetë të 5 civilëve, të cilët ishin me duar të lidhur dhe shenja të dukshme dhune.

Dhoma e frikshme e torturave u gjet në katin e nëndheshëm të një spitali për fëmijë të quajtur “Radiant”.

Sipas të dhënave paraprake, civilët në Bucha u vranë gjatë tërheqjes së trupave ruse nga Kievi dhe për këtë ngjarje reagoi i gjithë komuniteti ndërkombëtar, i cili e konsideroi ngjarjen si gjenocid dhe krim lufte.

Por Moska i mohon kategorikisht këto akuza, duke thënë se pamjet e shpërndara në rrjetet sociale janë pjesë e propagandës së Perëndimit me në krye SHBA-në për të rritur më tej frymën kundër Rusisë.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi