Polonia akuza Gjermanisë: Po bllokon sanksionet e reja ndaj Rusisë

Përditësuar më: 4/4/2022, ora 12:45
z28159342IERPremier Mateusz Morawiecki 1280x720

Polonia akuza Gjermanisë: Po bllokon sanksionet e reja ndaj Rusisë

Përditësuar më: 4/4/2022, ora 12:45

Kryeministri i Polonisë, Mateusz Morawiecki, akuzoi Gjermaninë se është ajo bllokuesja kryesore e sanksioneve të reja të Bashkimit Europian ndaj Rusisë.

Gjatë një konference për shtyp, ku u pyet për fitoren e katërt të kryeministrit hungarez, Orban, kreu i qeverisë polake u shpreh se Hungaria është pro sanksioneve, ndërsa Gjermania po i pengon ato.

Gjermania edhe më herët deklaroi se nuk mund të ndërpriste totalisht importin e naftës dhe të gazit nga Rusia, duke qenë se vendi kishte një varësi të konsiderueshme nga këto produkte, që në të kundërt do të sillnin një krizë furnizimi dhe çmimesh.