SHBA: Ofensiva e re ruse mund të zgjasë dy muaj

Publikuar më: 4/4/2022, ora 22:10
jake 1 1280x720

SHBA: Ofensiva e re ruse mund të zgjasë dy muaj

Publikuar më: 4/4/2022, ora 22:10

Faza e re e ofensivës ruse mund të zgjasë dy muaj ose më shumë. Kështu ka deklaruar këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, cili përsëriti edhe deklarata e presidentit amerikan Joe Biden se SHBA deri më tani nuk ka parë asnjë provë për të mbështetur akuzat e Ukrainës për gjenocid nga Rusia.

Sullivan njoftoi gjithashtu se SHBA do të shpallë sanksione të reja kundër Rusisë këtë javë.

“Ju mund të prisni njoftime të mëtejshme për sanksione këtë javë. Dhe ne po koordinojmë me aleatët dhe partnerët tanë se cilat do të jenë parametrat e saktë të kësaj, por këtë javë do të kemi elementë shtesë të presionit ekonomik për të njoftuar”, theksoi ai.