Rikthehen sirenat e alarmit në Ukrainë, ushtria: Sulmohet spitali në Mykolaiv

Përditësuar më: 5/4/2022, ora 10:27
bucha masaker rusia lufta ne ukraine 1158x720

Rikthehen sirenat e alarmit në Ukrainë, ushtria: Sulmohet spitali në Mykolaiv

Përditësuar më: 5/4/2022, ora 10:27

Në ditën e 41 të ofensivës ruse në Ukrainë janë rikthyer sirenat e alarmit për bombardime të mundshme pothuajse në të gjitha qytetet ukrainase.

Mediat vendase raportojnë se sirenat janë dëgjuar gjatë natës dhe në orët e para të mëngjesit nga Kievi në Odesa dhe nga Kharkivi në Lviv, si dhe në Mykolaiv, Donetsk e Zaporizhzhia.

Deri në këto moment, ushtria ukrainase bën me dije se bombat ruse kanë goditur një spital pediatrik në zonën e Mykolaivit, si dhe disa ndërtesa civilësh.

Nga sulmet raportohet të ketë dhjetëra viktima, mes të cilëve dhe fëmijë, por ende nuk është i qartë bilanci i fataliteteve.