“Gypsy King” ruan titullin e WBC në Wembley, rrëzon Whyte në raundin e gjashtë

Përditësuar më: 24/4/2022, ora 08:50
124267679 fury

“Gypsy King” ruan titullin e WBC në Wembley, rrëzon Whyte në raundin e gjashtë

Përditësuar më: 24/4/2022, ora 08:50

Tyson Fury ia arriti të ruajë titullin kampion në boks në kategorinë WBC, pasi rrëzoi në raundin e gjashtë sfidantin Dillian Whyte dhe pas ndeshjes që u mbajt në Wembley deklaroi se po përgatit dorëheqjen nga ky sport.

Fury pothuajse e dominoi të gjithë takimin ndaj britanikut tjetër Whyte dhe e rrëzoi në tapet me anë të një apercuti të egër me të djathtë.

Whyte ia arriti të ngrihej në këmbë brenda numërimit, por kishte humbur totalisht busullën dhe për këtë arsye ndërhyri arbitri që ndërpreu dyluftimin.

“Kjo mund të jetë ndeshja e fundit për Mbretin Gypsy,” tha Fury pas ndeshjes. Më vonë ai shtoi: “Kam kaluar shumë kohë në rrugë. Kam qenë larg për një kohë të gjatë. Kam përmbushur gjithçka që kam dashur të përmbush. Unë do të tërhiqem si pesha e dytë e rëndë në histori, pas Rocky Marciano, që do të tërhiqem i pamposhtur. Unë isha i pamposhtur në këtë lojë”, përfundoi ai.

Nëse Fury vendos të varë dorezat, do të humbasë mundësinë për të luftuar për kurorën e padiskutueshme, një luftë që mund të organizohet në fund të këtij viti, dhe një shans për të çimentuar statusin e tij si më i madhi në Britani.