Macron mposht Le Pen dhe zotohet të bashkojë Francën e ndarë

Publikuar më: 25/4/2022, ora 07:14

Macron mposht Le Pen dhe zotohet të bashkojë Francën e ndarë

Publikuar më: 25/4/2022, ora 07:14

Emmanuel Macron ka fituar edhe pesë vite të tjera si president i Francës pas një fitoreje bindëse ndaj rivales Marine Le Pen, e cila siguroi pjesën më të madhe të votave për të djathtën ekstreme.

Por ai trashëgon një vend të fragmentuar, me Le Pen e cila ka rritur pjesën e saj të votës në krahasim me vitin 2017. Macron pranoi të dielën se shumë francezë votuan për të vetëm për të bllokuar të djathtën ekstreme nga qeverisja e vendit dhe jo në mbështetje të programit të tij.

“E di që shumë bashkatdhetarë votuan për të bllokuar idetë e ekstremit të djathtë, dua t’i falënderoj dhe t’u them se jam i vetëdijshëm se kjo votë më detyron për vitet në vijim. Duhet që miqtë e mi të jenë dashamirës dhe të respektueshëm, sepse vendi ynë është i zhytur në kaq shumë dyshime dhe kaq shumë ndarje”, tha Macron në fjalimin e tij të fitores.

Emmanuel Macron u rizgjodh president me 58% të votave, duke shënuar herën e parë në 20 vjet që një president francez fiton një mandat tjetër në detyrë.

Megjithatë, ai fitoi me më pak mbështetje sesa në vitin 2017, kur mundi Marine Le Pen me 66% të votave.

Kjo tregoi se ka ende një përpjekje midis votuesve francezë për të bllokuar të djathtën ekstreme nga pushteti në një “front republikan”.

Macron u shpreh se e dinte që ishte përgjegjësia e tij të gjente përgjigje për “zemërimin” që bëri që miliona francezë të votonin për Le Pen.

Pavarësisht humbjes së saj, 53-vjeçarja Le Pen tha se pjesa e saj e konsiderueshme e votave shënonte ende një fitore, pasi janë në rritje nga viti 2017.  Partia e saj e ekstremit të djathtë, “Rally National”, mori mbështetjen e saj më të lartë me 41% të votave.

Në zgjedhjet e 2017, Le Pen mori 33.9% të votave dhe kur ajo kandidoi në 2012, ajo fitoi 17.9% në raundin e parë. Në vitin 2002, babai i saj, Jean-Marie Le Pen, fitoi 17.8% të votave në raundin e dytë kundër Chirac.

Le Pen tha se “rezultati historik” do t’i lejojë ata të rrisin numrin e deputetëve në dhomën e ulët të parlamentit, Asamblenë Kombëtare.