“Putin do t’i shpallë luftë totale Kievit”

Përditësuar më: 30/4/2022, ora 20:52
vladimir putin i nxehur 1255x720

“Putin do t’i shpallë luftë totale Kievit”

Përditësuar më: 30/4/2022, ora 20:52

 Vladimir Putin mund të heqë dorë nga termi “operacioni special” me të cilin nisi sulmin në Ukrainë dhe t’i shpallë luftë totale Kievit.

Ky është lajmi me të cilën e përditshmja britanike “Indipendent” hap faqen e parë kushtuar luftës në Ukrainë, duke cituar zyrtarë të lartë rusë dhe perëndimorë.

Sipas gazetës, në kërkim të hakmarrjes për dështimet në terren, zyrtarët e lartë të ushtrisë ruse do të shtyjnë presidentin Putin të ndryshojë kurs gjatë paradës së 9 majit, e njohur ndryshe si Dita e Fitores.

Kjo lëvizje do të lejonte Kremlinin të aktivizonte ligjin ushtarak, të angazhonte aleatët e tij në ndihmë ushtarake dhe të shpallte mobilizim masiv.