Aplikimi për në NATO, Finlanda cakton datën se kur do të vendosë

Përditësuar më: 2/5/2022, ora 15:56
finlanda NATO 1280x720

Aplikimi për në NATO, Finlanda cakton datën se kur do të vendosë

Përditësuar më: 2/5/2022, ora 15:56

Finlanda do të vendosë nëse do të aplikojë ose jo për anëtarësim në NATO më 12 maj.

Lajmin e bëri me dije gazeta finlandeze “Iltalehti”, duke cituar burime të paidentifikuara qeveritare.

Vendimi i pranimit do të vijë në dy hapa atë ditë.

Filimisht, Presidenti finlandez Sauli Niinisto do të njoftonte miratimin e tij për për t’u bashkuar me aleancën perëndimore dhe më pas do të vijë miratimi i kërkesës nga grupet parlamentare.

Në fund të prillit, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se kjo organizatë është gati të mirëpresë shpejt Finlandën dhe Suedinë, nëse vendosin të aplikojnë për anëtarësim.

“Procesi zyrtar i bashkimit do të ishte i shpejtë, nëse Finlanda dhe Suedia vendosin të aplikojnë për bashkim”, thonte Stoltenberg.