Papa zbulon kur merr fund lufta në Ukrainë

Përditësuar më: 3/5/2022, ora 10:45
MB PAPA frame 193 1280x720

Papa zbulon kur merr fund lufta në Ukrainë

Përditësuar më: 3/5/2022, ora 10:45

Gjatë një interviste për mediat italiane, Papa Françesku ka zbuluar dhe një bisedë me kryeministrin hungarez Victor Orban, me të cilin ka diskutuar se kur mund të marrë fund lufta në Ukrainë.

Ati i Shenjtë tregon se Orban i ka thënë se presidenti rus ka planifikuar me detaje çdo gjë rreth operacionit special në Ukrainë, i cili mund të marrë fund më 9 maj në Ditën e Fitores.

“Orban, kur e takova, më tha se rusët kanë një plan, se gjithçka do të përfundojë më 9 maj. Kjo shpjegon gjithashtu shpejtësinë e përshkallëzimit të luftimeve të këtyre ditëve. Sepse tani nuk është vetëm Donbasi, është Krimea, është Odesa, po i heq portin e Detit të Zi nga Ukraina, është gjithçka”, u shpreh Papa.

Gjithashtu, kreu i Vatikanit ka shprehur gatishmërinë e tij për të udhëtuar personalisht drejt Moskës, për t’u takuar me presidentin Putin për të diskutuar për përfundimin e luftës.