55 raste të reja me koronavirus, 6 persona të shtruar në spital

Përditësuar më: 5/5/2022, ora 17:37
Koronavirusi ne shqiperi 1024x576

55 raste të reja me koronavirus, 6 persona të shtruar në spital

Përditësuar më: 5/5/2022, ora 17:37

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se 55 persona të tjerë kanë rezultuar të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit, nga 1280 testime të kryera.

Fatmirësisht, gjatë ditës që lamë pas nuk ka pasur asnjë humbje jetë si pasojë e virusit.

Ministria njofton se kanë nevojë për trajtim spitalor 6 pacientë.

Njoftim i Ministrisë së Shëndetësisë:

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Çdo qytetar mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore.

MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar me dy doza, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqëndruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese.

Qytetarët mbi 60 vjeç dhe ata me imunitet të dobët, që kanë kaluar 4-6 muaj nga kryerja e dozës së tretë, mund të marrin dozën e katërt të vaksinës anticovid, sipas rekomandimit të mjekut të familjes.

Nëse dyshoni se jeni të prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 1280 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 55 qytetarë, në këto bashki:

18 në Tiranë, 6 në Fier, nga 5 qytetarë në Durrës, Sarandë, 4 në Vlorë, nga 3 qytetarë në Himarë, Skrapar, nga 2 qytetarë në Lushnje, Kamëz, Vlorë, nga 1 qytetar në Lezhë, Delvinë, Kolonjë, Elbasan, Gramsh.

Janë 290 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 6 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 56 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 271,480 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (05 Maj 2022)

Raste të reja ditore           55

Të shëruar në 24 orë        56

Të shtruar në spitale         6

Humbje jete në 24 orë      0

Testime ditore                 1280

Testime totale               1,810,232

Raste pozitive                  275,266

Raste të shëruara             271,480

Raste Aktive                         290

Humbje jete                        3,496

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            188

Fier                  34

Vlorë               22

Elbasan            9

Durrës              7

Shkodër           7

Korçë               6

Gjirokastër      5

Berat                5

Lezhë               4

Kukës               3.