Mediat amerikane: SHBA ndihmoi ushtrinë ukrainase për të goditur anijen “Moskva”

Përditësuar më: 6/5/2022, ora 09:36
9e20cf0d 6a78 4dfd a32f 61f48ea198f1 1280x720

Mediat amerikane: SHBA ndihmoi ushtrinë ukrainase për të goditur anijen “Moskva”

Përditësuar më: 6/5/2022, ora 09:36

Shtetet e Bashkuara i dhanë Ukrainës informacione të mjaftueshëm për lëvizjet e forcave ruse, të cilat rezultuan në vrasjen e disa gjeneralëve rusë nga ushtria ukrainase.

Lajmi u dha nga disa burime të informuara për CNN të cilat deklarojnë se dhe mbytja e anijes së luftës Moskva erdhi si pasojë e të dhënave të detajuara nga amerikanët.

Pasi pa një luftanije ruse në Detin e Zi, Kievi komunikoi me kontaktet e tij amerikane për të konfirmuar nëse ishte Moskva. Shtetet e Bashkuara konfirmuan se ishte kryqëzori dhe dhanë informacione për vendndodhjen e tij.

Është e paqartë nëse SHBA e dinte nëse Ukraina do ta sulmonte anijen ruse dhe nuk ishte e përfshirë në vendim.