“Ngrihu përsëri”, djali i diktatorit gati për presidencën në Filipine

Përditësuar më: 7/5/2022, ora 08:47
president 1280x720

“Ngrihu përsëri”, djali i diktatorit gati për presidencën në Filipine

Përditësuar më: 7/5/2022, ora 08:47

Gjashtë vjet pasi humbi garën për zëvendëspresident, djali i diktatorit të Filipineve Ferdinand Marcos po përballet me rivalen e tij të vjetër Leni Robredo dhe këtë herë ata të dy synojnë presidencën.

Një fitore për Ferdinand Marcos Jr më 9 maj do ta kthente dinastinë Marcos në Pallatin Malacañang, më shumë se tre dekada, pasi familja plaçkiti arkat e vendit përpara se të ikte nga një kryengritje masive kundër sundimit të tyre të korruptuar dhe brutal.

Që një Marcos mund të marrë sërish pushtetin është pothuajse e paimagjinueshme për njerëzit që ende janë të plagosur nga torturat dhe vdekja e të afërmve të tyre, por sondazhet tregojnë se Marcos Jr do të fitojëdhe me një diferencë të konsiderueshme.

I njohur si “Bongbong” në Filipine, Marcos Jr po konkurron në një platformë “uniteti” dhe ka premtuar më shumë vende pune, çmime më të ulëta dhe më shumë investime në bujqësi dhe infrastrukturë. Bashkëshortja e tij kandidate për zëvendëspresidente është Sara Duterte Carpio, vajza e liderit të ashpër në largim Rodrigo Duterte, dhe mbështetësit e tyre i shohin ata si vazhdimësi të politikave të tij, duke përfshirë “luftën kundër drogës” të diskutueshme.

Robredo, e cila kandidon si e pavarur e mbështetur nga një ushtri qytetarësh e aktivistësh, ka premtuar transparencë në qeveri, për të përmirësuar sistemin arsimor dhe për të siguruar akses të lirë te mjekët.

Analistët thonë se shtytja e Marcos Jr për presidencën është kulmi i një fushate riemërtimi prej dekadash për të ringjallur emrin dhe imazhin e familjes Marcos.

Marcos Jr e ka lidhur fushatën e tij me trashëgiminë e babait të tij, me sloganin “Ngrihu përsëri” duke prekur nostalgjinë e njerëzve për kohën e babait të tij si një epokë e ashtuquajtur e artë për vendin. Në një intervistë të fundit me degën e CNN, CNN Philippines, Marcos Jr e lavdëroi babanë e tij, duke e quajtur atë një “gjeni politik” dhe nënën e tij një “politikane supreme”.