Një udhëtim stili në historinë e Eurovizionit që nga viti 1956 e deri më sot

Përditësuar më: 7/5/2022, ora 11:17

Një udhëtim stili në historinë e Eurovizionit që nga viti 1956 e deri më sot

Përditësuar më: 7/5/2022, ora 11:17

Pas pak ditësh do të nisë edicioni i 66-të i Eurovizionit që këtë vit zhvillohet në Torino, nën drejtimin e treshes Laura Pausini, Mika dhe Alessandro Cattelan. Në të do të garojnë zëra nga 40 vende të ndryshme, ku Shqipëria përfaqësohet nga këngëtarja Ronela Hajati me këngën “Sekret”.

Në mbi 60 vjet histori në skenën më shëtitëse në Evropë janë parë të gjitha tendencat, revolucionet dhe risitë e pamjeve që kanë bërë histori, dhe që janë të dukshme në skenën e modës të shekullit të kaluar dhe të njëzet viteve të para të viteve 2000.

Duke kërkuar nëpër arkiva, që nga edicioni i parë në vitin 1956 e deri më sot gjetëm shumë “momente mode” dhe konkurrentë për t’ju treguar.

Por përpara se të zhytemi në tendencat që kanë shënuar dekada të ndryshme të kësaj ngjarjeje shumëgjuhëshe të këndimit, le të bëjmë pak histori dhe të fillojmë nga bazat, se “çfarë është Eurovizioni?” Është një festival muzikor, një garë e lindur pas luftës me synimin për të përfshirë dhe bashkuar ato kombe që një dekadë më parë kishin qenë protagonistë të një prej konflikteve më mizore në historinë bashkëkohore. Me lindjen e Bashkimit Evropian të transmetimit, lindi ky program televiziv, i cili vendosi këngën në qendër, në një mënyrë të re dhe komunitare.

Eurovizion: Vitet 1960

Që në edicionet e para, ato me vetëm 7 shtete dhe dy këngë që konkurronin për secilin konkurrent, suksesi nuk vonoi. Fustani i ngushtë dhe pas trupit me një dekolte është stili elegant dhe i pagabueshëm i fillimit të viteve ’60, i cili ka ende shumë pika të përbashkëta me dekadën e mëparshme. Vija e theksuar e belit, taka dhe fustanet deri tek gjuri, lënë hapësirë ​​për tendencat e reja dhe ikonat e stilit të madh të kohës si Françoise Hardy dhe Sandie Shaë, kjo e fundit e njohur për zakonin e saj bohem për të performuar në skenë këmbë zbathur

Minifundi bën gjithashtu debutimin e tij në skenën e Eurovizionit dhe, përsëri në shtytjen e një çlirimi më të madh në aspektin stilistik, gjejmë dekolte të gjera dhe pantallona që fillojnë të shfaqen në fund të dekadës.

Eurovizion: Vitet ’70

Fryma e viteve ’70, me tendencat e reja dhe përditësimet e stilit të lidhura ngushtë me momentin historik, politik dhe social, mbërrin edhe në skenën e Eurovizionit. Mes fustaneve maxi me lule dhe pantallonave të ndezura, ABBA solli në shtëpi fitoren e edicionit të Brighton të vitit 1974.

Stili i tyre, jo vetëm muzikor, por edhe përsa i përket veshjes, shënoi një epokë: romper që nxirrnin në pah siluetat e dy zërave femërorë, detaje magjepsëse dhe aplikime bizhuteri, ngjyra të ndezura dhe marramendëse.

Nga hipi-të te petkat e glam-it të viteve shtatëdhjetë, ne fluturojmë drejt viteve legjendare ’80. Dhe kjo shpjegohet shpejt dhe lehtë, përmes pamjes së një Celine Dion, e cila merr pjesë si konkurrente për Zvicrën.

Xhins, çorape dhe taka të dekoruara, fustane të përbëra nga xhaketa me dy krahë dhe funde prej tyli. Të gjitha me kaçurrelat e përhershme të pashmangshme.

Eurovizion: Vitet nëntëdhjetë dhe vitet 2000

Dekada në vijim ka shumë ndikime, paksa seksi të viteve ’80 dhe e ngre në fuqi maksimale me transparencat, të brendshmet e ekspozuara dhe detajet prej lëkure, nga të cilat Samantha Fox dhe kolegët e saj, me të cilët ka formuar treshen e “Sox” dhanë shfaqje të bollshme.

Por, vitet ’90, drejt fundit, janë edhe vitet e një përfshirjeje më të madhe, sepse pikërisht atëherë shfaqet në skenë artisti i parë transgjinor në skenën e Song Contest, izraeliti Dana International. Ajo e fiton atë dhe merr pjesë sërish, mes puplave me ngjyra dhe fustaneve të ndritshëm e të sofistikuar të mbrëmjes.

Edicionet e fundit, nga minifustanet te Maneskin

Fillimi i viteve 2000 solli me vete kostumet me bel të ulët, kostumet e Britney Spears dhe gjithë modën pop të asaj kohe. Për të arritur nivelet maksimale me Maneskin, kostume glam-rock, më pas firmosi Etro, fitoi votat dhe e ktheu eventin në Itali 31 vjet pas edicionit të zhvilluar në Romë dhe 56 vjet pas atij në Napoli.