Bota pret fjalimin e Putinit në Ditën e Fitores së Rusisë, ndërsa 60 vetë janë vrarë nga bombardimet në shkollën ukrainase

Përditësuar më: 9/5/2022, ora 07:13

Bota pret fjalimin e Putinit në Ditën e Fitores së Rusisë, ndërsa 60 vetë janë vrarë nga bombardimet në shkollën ukrainase

Përditësuar më: 9/5/2022, ora 07:13

Rusia po përgatitet për të shënuar fitoren e saj mbi Gjermaninë naziste në Luftën e Dytë Botërore, me një paradë ushtarake në shkallë të gjerë që do të mbahet në Sheshin e Kuq të Moskës.

Kjo ngjarje është një shfaqje për ushtrinë ruse, ku priten të shihen trupa, tanke, raketa dhe raketa balistike të parakalojnë nëpër kryeqytet në një shfaqje të fuqisë së Kremlinit.

Por parada e këtij viti vjen pasi pushtimi rus i Ukrainës ka dështuar, me ushtrinë e saj që tani fokusohet në betejat në lindje të vendit, pasi nuk arriti të pushtojë kryeqytetin Kiev dhe qytete të tjera të mëdha.

Presidenti rus Vladimir Putin do të flasë në ngjarjen në Sheshin e Kuq pas disa orësh. Kjo është festa më e madhe publike e Rusisë dhe njeh humbjen e Gjermanisë naziste nga BRSS në 1945.

Nën drejtimin e Vladimir Putin, Dita e Fitores është bërë një shfaqje e forcës së trupave dhe pajisjeve ushtarake, si dhe një mundësi për të kujtuar sakrificat e Luftës së Dytë Botërore.

Rreth 27 milionë qytetarë sovjetikë vdiqën, deri tani humbja më e madhe e çdo vendi, në atë që rusët e quajnë Lufta e Madhe Patriotike.

Ndërkohë, vëmendja e botës është kthyer nga Bilohorivka, një fshat i vogël në Ukrainë, ku më shumë se 60 njerëz mund të jenë vrarë nga një bombardim i dukshëm rus i një shkolle të përdorur si strehë nga ukrainasit që ikin nga lufta.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres e ka dënuar sulmin e raportuar.

Sulmi ndodhi të shtunën në mbrëmje, dhe Serhiy Gaidai, guvernatori i rajonit të Luhansk, tha se rreth 90 persona ishin brenda shkollës kur ajo u godit, duke shkaktuar një zjarr që përfshiu ndërtesën.

“Zjarri u shua pas gati katër orësh, më pas rrënojat u pastruan dhe, për fat të keq, u gjetën trupat e dy personave”, shkroi Gaidai në aplikacionin e mesazheve Telegram të dielën, duke konfirmuar dy viktimat e para.

“Tridhjetë njerëz u evakuuan nga rrënojat, shtatë prej të cilëve u plagosën. Gjashtëdhjetë njerëz kishte gjasa të kishin vdekur nën rrënojat e ndërtesave.”

Mes të vrarëve ishin edhe dy djem, 11 dhe 14 vjeç, në qytetin e afërt të Pryvillia, shtoi guvernatori.

Ukraina dhe Perëndimi kanë akuzuar forcat ruse për shënjestrimin e civilëve dhe krime lufte, akuza që Moska i kundërshton.