Ushtria ukrainase: Forcat ruse përforcojnë praninë përgjatë kufirit verior në Kharkiv

Përditësuar më: 10/5/2022, ora 10:46
ushtar

Ushtria ukrainase: Forcat ruse përforcojnë praninë përgjatë kufirit verior në Kharkiv

Përditësuar më: 10/5/2022, ora 10:46

“Armiku ruan forca dhe mjete të caktuara të mbrojtjes ajrore në rajonin e Belgorodit në Rusi në gjendje gatishmërie të plotë dhe vazhdon të përqendrojë përpjekjet e tij në mbrojtjen e kufijve të pushtuar për të parandaluar përparimin e njësive të trupave tona drejt kufirit shtetëror”, tha Shtabi i Përgjithshëm.

Pritet që armiku të vazhdojë veprimet sfiduese në kufirin shtetëror me Ukrainën për të frenuar veprimet e forcave të armatosura ukrainase”, tha Shtabi i Përgjithshëm.

Zyrtarët lokalë ukrainas në zonat në jug të Kharkiv raportuan të hënën se disa njësi ruse ishin zhvendosur në veri, ndoshta në përpjekje për të përforcuar linjat ruse të furnizimit nga Belgorod. CNN nuk mund ta konfirmojë lëvizjen.

Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, shtrihet rreth 39 kilometra nga kufiri me rajonin rus të Belgorodit.

Javën e kaluar, një video që qarkulloi në Telegram tregoi forcat ukrainase duke rimarrë fshatin Molodova, vetëm 13 milje në juglindje të kufirit Ukrainë-Rusi.

Ndërsa njësitë ukrainase i kanë shtyrë forcat ruse më tej nga Kharkiv, rusët duket se po përgjigjen me më shumë artileri dhe raketa përtej kufirit në rajone të tjera, tha ushtria ukrainase.

Shtabi i Përgjithshëm tha se të hënën, Rusia kishte kryer sulme me granata e raketa përtej kufirit në katër fshatra në Sumy, rreth 175 km në veriperëndim të Kharkiv.

Në frontin kryesor në rajonin lindor të Luhanskut, i cili ka parë pjesën më të madhe të luftimeve të fundit, ushtria thotë se luftimet vazhdojnë rreth Severodonetsk. Rusët u përpoqën të shpërthejnë në jug të lumit Siverskyi Donets, duke ndërtuar ura ponton, por të paktën një u shkatërrua nga forcat ukrainase, sipas imazheve satelitore të para nga CNN, me humbjen e tankeve ruse dhe pajisjeve të tjera.

Megjithatë, një urë në veri të fshatit Bilohorivka duket se ka lejuar disa forca të blinduara ruse të kalojnë të dielën.

Të martën herët, Serhii Haidai, kreu i administratës ushtarake të rajonit të Luhanskut, tha se “situata në Bilohorivka mbetet e vështirë. Armiku u përpoq të krijonte një vendkalim të fortë atje për të transferuar pajisje dhe personel.”

“Sidoqoftë, për momentin të gjitha vendkalimet janë shkatërruar; të gjitha pajisjet e armikut janë shkatërruar; mbetjet e personelit u shkatërruan pjesërisht, dhe pjesërisht armiku iku dhe notoi në anën tjetër të lumit.”

Haidai tha diku tjetër në Luhansk, njësitë ukrainase kishin mbajtur linjën e mbrojtjes dhe nuk ka përparime.